«Απόδραση» τετράδας από την Πόλη για Μακάμπι

Written by  Φεβ 07, 2020

Με τον Οθέλο Χάντερ να σημειώνει το νικητήριο καλάθι 2,4’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Φενερμπαχτσέ με 78-77 και έπιασε την ΤΣΣΚΑ στο 16-8 στην σκληρή μάχη για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν, όπως αναμενόταν, ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και την Φενέρ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 15-10, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που την βρήκε μπροστά με 23-20.

Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να παραμένει κλειστό, την Μακάμπι να περνάει μπροστά και να δημιουργεί μια δική της μικρή διαφορά με 31-37, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν και το ημίχρονο να κλείνει με το μικρότερο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους για το 40-41.

Η Φενέρ έπαιξε καλύτερη άμυνα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου και κράτησε χαμηλά την Μακάμπι, για να πάρει και πάλι κεφάλι με 52-46, όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 9-0 για το 52-55 και με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, το δεκάλεπτο έληξε με ισόπαλο επιμέρους 23-23 για το 63-64.

Ήταν η σειρά της Μακάμπι να παίξει εξαιρετική άμυνα, η οποία κράτησε στο μηδέν τους γηπεδούχους για 4’ και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 63-71, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, όμως, η Φενέρ δεν είναι ομάδα που τα παρατάει, ανέτρεψε την κατάσταση και τα τελευταία λεπτά είχαν συγκλονιστικό ενδιαφέρον.

Με τρίποντο του Βέστερμαν, η Φενέρ μπήκε με προβάδισμα 75-74 στο τελευταίο λεπτό, με τον Ντόρσεϊ να βάζει ξανά μπροστά την Μακάμπι με 75-76 στα 40’’. Ο γκαρντ της Μακάμπι, ωστόσο, υπέπεσε σε λάθος στην τελευταία κατοχή και ο Αβντιτζά έκανε φάουλ στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος με 2/2 βολές στα 4’’ έγραψε το 77-76, που, όμως, δεν έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σχεδίασε ιδανικά την τελευταία επίθεση, ο Άντζελο Καλϊάρο βρήκε τον Οθέλο Χάντερ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο καλάθι της Φενέρ και η Μακάμπι έφυγε θριαμβεύτρια από την Κωνσταντινούπολη με 77-78.

Ο Αμερικανός σέντερ ήταν πρώτος σκόρερ της Μακάμπι, μαζί με τον Ντένι Αβντιτζά, σημειώνοντας αμφότεροι από 13 πόντους, ο Άαρον Τζάκσον είχε 12 πόντους και ο Κουίνσι Έισι σημείωσε 11 πόντους με 3 ασίστ.

Από την Φενερμπαχτσέ, ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους και 4 ασίστ, ο Νίκολα Κάλινιτς με 18 πόντους, ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Γιαν Βέσελι είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-41, 63-64, 77-78

Φωτό: euroleague.net