Δύσκολα την Αρμάνι με φοβερό Ντιλέινι η Μπαρτσελόνα

Written by  Φεβ 08, 2020

Σκληρό ντέρμπι έγινε στη Βαρκελώνη, όπου η Μπαρτσελόνα με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να κάνει μεγάλο παιχνίδι, επικράτησε πολύ δύσκολα της Αρμάνι Μιλάνο με 84-80 και έβαλε… φωτιά τόσο στην μάχη για την 2η θέση, όπου ισοβαθμεί με την Ρεάλ στο 18-6, όσο και στις τελευταίες θέσεις των play off, αφήνοντας την ιταλική ομάδα στο 11-13, διατηρώντας προσωρινά την 8η θέση στην ισοβαθμία με την Φενερμπαχτσέ, με τρεις ομάδες, μεταξύ των οποίων και ο Ολυμπιακός, να καραδοκούν σε απόσταση μίας νίκης.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα, καθώς προηγήθηκε με 13-5 στο 5’, ενώ έφτασε και σε διψήφια διαφορά (21-11), πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-17.

Μετά το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να διατηρούν το προβάδισμά τους με 28-22, αλλά η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους, που αρχικά με σερί 8-0 πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά με 28-30 και πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, φτάνοντας ακόμα και σε διαφορά 12 πόντων (31-43), για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 36-45.

Η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να παίξει πιο σκληρή άμυνα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πλησίασε και μάζεψε τη διαφορά, ενώ με σερί 8-0, προηγήθηκε με 55-50, έφτασε και το +8 (63-55) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 63-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας, με την Αρμάνι να περνάει και πάλι μπροστά με 76-77 και να απειλεί με ένα σπουδαίο «διπλό», όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν, αντιστάθηκαν και έφτασαν τελικά στην δύσκολο όσο και σημαντική νίκη με 84-80.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Κάιλ Κούριτς είχε 16 πόντους, ο Νίκολα Μίροτιτς σημείωσε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπράντον Ντέηβις σημείωσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Για την Αρμάνι, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σημείωσε 14 πόντους με 5 ασίστ, ο Κάλεμπ Ταρσέφσκι είχε 13 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ και ο Λουίς Σκόλα είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 36-45, 63-59, 84-80