Ο Αλμπισί χάλασε το πάρτι του «Σάρας» στην Αγ. Πετρούπολη

Written by  Μαρ 05, 2020

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε στην παράταση της Ζαλγκίρις Κάουνας με 76-75 χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Αλμπισί και δεν έκανε το επιθυμητό δώρο στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που γιόρταζε τα γενέθλιά του, αφού η ομάδα του έμεινε στο 12-16 και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια να κερδίσει μια θέση στα play off.

Ο Λιθουανός τεχνικός έκλεισε τα 44 του χρόνια και οι φίλαθλοι της Ζαλγκίρις που ταξίδεψαν στην Αγία Πετρούπολη του τραγούδησαν για να του ευχηθούν για τα γενέθλιά του, όμως, στο παρκέ, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν… αφιλόξενοι και έκαναν την ανατροπή από το -17 και πήραν τη νίκη γοήτρου που την φέρνει στο 8-20, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται με 5-17 πολύ νωρίς στο παιχνίδι, ενώ με τον Κέισι Ρίβερς να πετάει… φωτιές, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για το 12-27.

Με τον Λαντέιλ να παίρνει τη σκυτάλη, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 19-36 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως, η Ζενίτ έβγαλε για πρώτη φορά αντίδραση και κατάφερε να μειώσει σταδιακά, πλησιάζοντας στο ημίχρονο στο 37-41.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, μείωσαν στον πόντο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (40-41), αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε ξανά και πήρε και πάλι κεφάλι με 44-53, πριν ο Αλμπισί μειώσει με τρίποντο στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 47-53.

Η Ζενίτ μπήκε φουριόζα στην τελευταία περίοδο και με σερί 13-0 έκανε την ολική επαναφορά και προηγήθηκε με 60-53, αναλαμβάνοντας τον έλεγχο στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, όμως, η σκληροτράχηλη λιθουανική ομάδα, αντέδρασε, ισοφάρισε σε 66-66 και έχασε την ευκαιρία με τον Ρίβερς να πάρει τη νίκη στην εκπνοή της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 66-71, αλλά η Ζενίτ ήταν αυτή που πανηγύρισε, αφού με 2/2 βολές του Αλμπισί έγραψε το 76-75 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού το σουτ του Ρίβερς στην εκπνοή βρήκε και πάλι σίδερο και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Ο Άντριου Αλμπισί ήταν συνολικά ο κορυφαίος της Ζενίτ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κόλτον Άιβερσον είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γκουστάβο Αγιόν τελείωσε με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την Ζαλγκίρις, ο Τζοκ Λαντέιλ ήταν καταιγιστικός, ολοκληρώνοντας με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κέισι Ρίβερς σημείωσε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Ζακ Λεντέι είχε 11 πόντους και ο Τόμας Γουόλκαπ τελείωσε με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66, 76-75 (παρ.)

Φωτό: euroleague.net