«Βόμβα» Αρμάνι και ανατροπή για play off

Written by  Μαρ 06, 2020

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε τρομερή ανατροπή στο τελευταίο λεπτό της παράτασης,  εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Κολόμ που είχε 0/2 βολές και με το τρίποντο του Μίτσοφ στην εκπνοή έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βαλένθια, επικρατώντας με 81-83 (κ.α. 65-65) και την έπιασε στο 12-16, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν με τις ίδιες, μειωμένες πιθανότητες την διεκδίκηση μιας θέσης στα play off.

Η Βαλένθια επέστρεψε από το -5 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, προηγήθηκε με 80-76 στα 22΄΄, αλλά στη συνέχεια είχε 1/4 βολές με τους Αμπάλδε και Κολόμ, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία να ανέβει κι άλλο και να μπει στις θέσεις των play off.

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 2-9, με την Βαλένθια να ανακάμπτει και να περνάει μπροστά με 12-11, αλλά η ιταλική ομάδα απάντησε με δικό της σερί 8-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 12-19.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +9 (15-24) και διατήρησαν σταθερό το προβάδισμά τους, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο, που την βρήκε να προηγείται με 28-36.

Η Βαλένθια είχε περισσότερη ενέργεια στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (37-38) και προηγήθηκε έπειτα από το πρώτο ημίχρονο με 45-44 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 48-48.

Με σερί 6-0 η Αρμάνι προηγήθηκε και πάλι με 48-54, με την Βαλένθια να βγάζει αντίσταση και να περνά ξανά μπροστά με 58-56 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στις λεπτομέρειες.

Το τρίποντο του Μάικλ Ρολ πριν οι δυο ομάδες μπουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 58-63 για την Αρμάνι, με τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Αμπάλδε και τον Ντούμπλιεβιτς για να ισοφαρίσουν σε 63-63, όμως, ο Μίτσοφ έδωσε ξανά προβάδισμα στους Ιταλούς για το 63-65.

Στον χρόνο που απέμεινε, ο Αμπάλδε κατάφερε να ισοφαρίσει σε 65-65 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου κι εκεί το παιχνίδι είχε συγκλονιστική συνέχεια.

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 80-76, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μείωσε γρήγορα σε 80-78, ο Αμπάλδε είχε 1/2 για το 81-78 και ο Ροντρίγκεθ με 2/2 έκανε το 81-80, με τους Ιταλούς να κάνουν αμέσως φάουλ για να στείλουν τον Κολόμ στη γραμμή των βολών, με τον γκαρντ της ισπανικής ομάδας να αστοχεί και στις δύο, δίνοντας την ευκαιρία στον Μίτσοφ να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με το τεράστιο τρίποντο που σημείωσε στην εκπνοή για το τελικό 81-83.

Ο… ήρωας της ιταλικής ομάδας είχε συνολικά 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 16 πόντους με 9 ασίστ και ο Μάικλ Ρολ με τον Λουίς Σκόλα να προσθέτουν από 11 πόντους με 3 και 5 ριμπάουντ αντίστροφα.

Από την Βαλένθια, ο Αλμπέρτο Αμπάλδε είχε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μορίς ΝΝτουρ να έχει 12 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 48-48, 65-65, 81-83 (παρ.)