Ο Ερυθρός Αστέρας έριξε την Μακάμπι από την τετράδα

Written by  Μαρ 06, 2020

Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την κόπωση της Μακάμπι Τελ Αβίβ από την υπερπροσπάθεια της Τρίτης και επικράτησε με 92-76, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου που τον φέρνει στο 11-17, προσγειώνοντας την «ομάδα του λαού» στο 19-9 και την 5η θέση, αφού υστερεί στην ισοβαθμία από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού στο προβάδισμα (11-7), έφτασαν ακόμα και το +9 (23-14) και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 27-20.

Η Μακάμπι έδειξε μια διάθεση να πλησιάσει στο σκορ, μειώνοντας σε 41-38, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εξαιρετικά διαβασμένος και είχε απαντήσεις σε όλα τα δύσκολα που προσπαθούσε να του βάλει, διατηρώντας το προβάδισμά του και στο ημίχρονο που τον βρήκε να προηγείται με 49-43.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με τρομερή άμυνα που κράτησε χαμηλά την Μακάμπι, εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (67-48) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, φτάνοντας ακόμα και το +23 (79-56), έχοντας κυριαρχήσει σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ρέινολντς να μειώνει σε 79-58 και η τελευταία περίοδος δεν άφηνε περιθώρια στην Μακάμπι να κάνει την ολική ανατροπή, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν χωρίς ιδιαίτερο κόπο εύκολα συντήρηση του πλεονεκτήματος τους και έφτασαν στην ευρεία νίκη με 92-76.

Ο Κέβιν Πάντερ είχε 22 πόντους, όσους και ο Μπίλυ Μπαρόν που πρόσθεσε 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Στίματς έκανε double-double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Τζέημς Γκιστ είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την Μακάμπι, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Σκότι Γουίλμπεκιν 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-43, 79-58, 92-76