Αποκλείστηκε από το Champions League ο Ηρακλής – Συνεχίζει στο FIBA Europe Cup

Written by  Σεπ 22, 2020

Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε απέναντι στον Κεραυνό Στροβόλου στον ημιτελικό του Final Four των προκριματικών του Basketball Champions League, αφού γνώρισε την ήττα με 96-94 στην παράταση (κ.α. 86-86) και αποχαιρέτισε πρόωρα τη διοργάνωση.

Η ευρωπαϊκή του περιπέτεια, ωστόσο, δεν τελειώνει εδώ, αφού έχει δηλώσει συμμετοχή στο FIBA Europe Cup, όπου θα αγωνιστεί από το νέο έτος πια, στον Α' όμιλο της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ντνίπρο (Ουκρανία), Κόρμεντ (Ουγγαρία) και την Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία).

Αντίθετα, η αξιόμαχη κυπριακή ομάδα θα βρεθεί αντιμέτωπη στον τελικό με την Γκρόνινγκεν με φόντο το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Με διάθεση να τρέξει, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και 5 γρήγορους πόντους του Μάικ Μουρ, ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα με 0-5 και, παρά την αντίδραση του Κεραυνού, που προηγήθηκε πρόσκαιρα με 10-8, ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 13-19, στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Η εικόνα, ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν η ίδια, με τον «Γηραιό» να εμφανίζει νευρικότητα και με τους γηπεδούχους να σουτάρουν εξαιρετικά από τα 6,75 μ. (8/17 τρίποντα στο ημίχρονο), βρέθηκε πίσω στο σκορ με 32-26, αλλά κατάφερε να ισορροπήσει ξανά την κατάσταση και με το τρίποντο του Μπόουλιν να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 37-40.

Ο Ηρακλής έχασε το καθαρό μυαλό και τη συγκέντρωσή του στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, καθώς δεν κατάφερε να βρει επαφή με το καλάθι, αφού έμεινε χωρίς σκορ για 04:25, επιτρέποντας στον Κεραυνό να σημειώσει σερί 14-0 και να προηγηθεί με 51-40, αναλαμβάνοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του «Γηραιού» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 61-53 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αναζητώντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Ο Ηρακλής βγήκε με το… ρόπαλο στο χέρι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με εξαιρετική άμυνα και ταχύτητα στο transition έκανε σερί 3-10 και μείωσε στον πόντο (64-63), ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό, έφτασε στην ολική ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 76-80.

Το παιχνίδι, όμως, είχε δρόμο ακόμα και ο Κεραυνός με τρίποντο του Ρόζελ προηγήθηκε ξανά με 83-82 και το παιχνίδι κινήθηκε σε πολύ λεπτή ισορροπία μέχρι το τέλος, βρίσκοντας τις δυο ομάδες ισόπαλες με 86-86 και η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η αναμέτρηση κύλησε στον πόντο, με τον Ντάνιελ να ισοφαρίζει σε 94-94 στα 29’’, αλλά το φάουλ του Μουρ στον Ρόρι ήταν μοιραίο, αφού ο παίκτης του Κεραυνού με 2/2 βολές στα 11’’ έγραψε το τελικό 96-94 που έστειλε την κυπριακή ομάδα στον τελικό των προκριματικών.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 24 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Μάικ Μουρ έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπράντον Τσίλντρες είχε 12 πόντους, ο Σκάιλερ Μπόουλιν 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Εντ Ντάνιελ 10 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Για τον Κεραυνό, ο Μπράντον Ρόζελ με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, με τον Τζέσε Χαντ να έχει 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, τον Αντρέ Γουίλιαμσον 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, τον Αχμάαντ Ρόρι 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Σίμωνα Μιχαήλ να έχει 12 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86, 96-94 (παρ.)

Φωτό: championsleague.basketball