Η Σαραγόσα στο «ραντεβού» με την ΑΕΚ στον ημιτελικό

Written by  Οκτ 01, 2020

Η Σαραγόσα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό ντέρμπι του Final 8 του Basketball Champions League, αφού επικράτησε μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της Τενερίφης με 87-81 και προκρίθηκε στον ημιτελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ με φόντο μια θέση στον μεγάλο τελικό.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το σκορ να είναι ισόπαλο 14-14 στο 7’, με την Σαραγόσα να κάνει ένα μικρό σερί 6-0 για να προηγηθεί με 20-14, πριν ο Σαλίν μειώσει με τρίποντο στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε 20-17.

Ίδιο το σκηνικό και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την Τενερίφη να περνά μπροστά με 27-32, αλλά η Σαραγόσα απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 37-34, πριν η αντίπαλός της περάσει και πάλι μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 39-40.

Η Σαραγόσα ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε ξανά με 48-43, ενώ παρά την αντίδραση της Τενερίφης, που πέρασε μπροστά με 50-51, απάντησε με σερί 11-0, για να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (61-51) και να προηγηθεί με 63-56 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Τενερίφη πλησίασε και πάλι στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου στους 3 πόντους (70-67), ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76 στο 38’ και το τελευταίο δίλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία.

Η Σαραγόσα, ωστόσο, ήταν πιο ψύχραιμη στο κλείσιμο της αναμέτρησης και κατάφερε να φτάσει στην δύσκολη νίκη με 87-81 και να δώσει ραντεβού με την ΑΕΚ στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο Ρόμπιν Μπενζίνγκ είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Νίκολας Μπρουσίνο σημείωσε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο ο Τρίγκβι Χίλνασον είχε 11 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Τζέισον Τόμπσον 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Τενερίφη, ο Γκεόργκι Σερμαντίνι σημείωσε 22 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο ο Άαρον Ντούρνεκαμπ είχε 13 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81