Ασταμάτητο τρένο η Γκντύνια

Written by  Νοε 25, 2020

Η Γκντύνια συνέχισε να δείχνει την δυναμική της και αυτή την φορά νίκησε εκτός έδρας την Σλεζα Βρότσλαβ με 78-60, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πολωνίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (18-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα της Άρτεμις Σπανού, πάτησε το γκάζι και με το επιμέρους 24-10 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 43-28. Ίδιο σκηνικό και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ενώ έπεσαν οι ρυθμοί στο τέλος του αγώνα χωρίς όμως να απειληθεί, όπως αποτυπώνεται και στο τελικό 78-60.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 20'59" και πέτυχε 7 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα, 1/2 βολές ενώ είχε και δύο ριμπάουντ.

Η Γκντύνια οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με ρεκόρ 8-0 και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα αγώνα λιγότερο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-43, 41-71, 60-78.