Νίκη με μεγάλη εμφάνιση Σωτηρίου

Written by  Ιαν 20, 2021
Δεύτερη αγωνιστική για το Eurocup και η VBW CEKK Ceglēd αγωνίστηκε κόντρα στην Hatay BB την οποία νίκησε με 85-66.

Ιδανικό το ξεκίνημα για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά και των συνεργατών του Παναγιώτη Λαμπρόπουλου και Μαρίας Παπαβασιλείου, καθώς προηγήθηκε με 7-0 στην αρχή του αγώνα ενώ στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων (17-7). Η τουρκική ομάδα αντέδρασε και αρχικά μείωσε τη διαφορά ενώ στη δεύτερη περίοδο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (29-29). Παρά την πίεση της Hatay, η Ceglēd έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και έτσι πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 43-38. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο οι τυπικά φιλοξενούμενες ήταν πιο αποτελεσματικές και σε συνδυασμό με τις βεβιασμένες επιθέσεις των "κίτρινων", πλησίασαν στο σκορ σε απόσταση αναπνοής (51-60). Η Ceglēd και πάλι όμως με δύο τρίποντα και ένα κλέψιμο της Σωτηρίου πήρε εκ νέου διαφορά. Στην τελευταία περίοδο οι άμυνες "άνοιξαν" και αυτό επέτρεψε στις δύο ομάδες να τρέξουν σε ανοιχτό γήπεδο. Η Hatay προσπαθούσε κυρίως να χτυπήσει από την περιφέρεια χωρίς αποτέλεσμα ενώ η Σωτηρίου μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο. Σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις η Ceglēd βρήκε καλάθι και έκανε το 75-61. Η Κατερίνα Σωτηρίου με 4/4 βολές στα τελευταία λεπτά κλείδωσε την πρώτη νίκη της ομάδας της. Το παιχνίδι έληξε 85-66.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 36'16" και πέτυχε 17 πόντους (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές) ενώ είχε 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-38, 61-53, 85-66.