Ήττα στα σημεία για Σέπσι

Written by  Ιαν 20, 2021

Την Γαλλική ESBVA-LM, αντιμετώπισε η Σέπσι της Πηνελόπης Παυλοπούλου, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, γνωρίζοντας την ήττα με 73-70. Την Παρασκευή (21/1, 19:00), κόντρα στην Ισπανική Cadi La Seu, θα κριθεί η πρωτιά του έβδομου ομίλου.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Σέπσι να ανοίγει το σκορ στο 8:32 και το προβάδισμα να εναλλάσσεται αρχικά και την ESBVA-LM να χτίζει μια διαφορά πέντε πόντων (8-13), λίγο πριν τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Η Γαλλική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία της Σέπσι εντός παιδιάς. Οι πρωταθλήτριες Ρουμανίας, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να έχει περάσει στο παρκέ, αντέδρασαν, κάνοντας το 10-17, 19-20 αρχικά και στη συνέχεια προηγήθηκαν 21-20, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Χωρίς σκορ τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου με τις φιλοξενούμενες να σημειώνουν πέντε διαδοχικούς πόντους για το 21-25, ανακτώντας το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-34. Οι "πράσινες" έχτισαν μια διαφορά οκτώ πόντων στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου (44-36), αλλά το παιχνίδι ήρθε και πάλι στα ίσα στο 47-47, με το επιμέρους 11-3 της ESBVA-LM. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 50-50. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία δέκα λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την ESBVA-LM να είναι πιο προσεκτική και εύστοχη στις κρίσιμες φάσεις και να φτάνει στη νίκη με 73-70.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίστηκε 19:24 λεπτά, σημείωσε 6 πόντους με 2/3 τρίποντα, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ (1 αμυντικό και 1 επιθετικό, αλλά και 5 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-34, 50-50, 70-73