Στον τελικό του κυπέλλου Ρουμανίας η Σέπσι της Παυλοπούλου

Written by  Φεβ 20, 2021

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final-4 του κυπέλλου Ρουμανίας πανηγύρισε η Σέπσι, της Πηνελόπης Παυλοπούλου, που επικράτησε με 77-67 της CS Municipal Satu Mare, στον δεύτερο ημιτελικό και θα έχει έτσι την ευκαιρία να υπερασπιστεί τα κεκτημένα από την περσινή σεζόν.  Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την CS Universitatea Cluj-Napoca, που επικράτησε με 62-47 της CS Agronomia Bucuresti στον άλλο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η Σέπσι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο δυναμικά και προηγήθηκε με 6-0 αρχικά και 15-4  στη συνέχεια, επιβεβαιώνοντας από την αρχή τον τίτλο του φαβορί. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρωθηκε με τις "πράσινες" προηγούμενες με 25-19, με buzzer beater των τυπικά φιλοξενούμενων καθώς το Final-4 διεξάγεται στην έδρα τους, στην εκπνοή της περιοδου. Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Σέπσι να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση και τη Satu Mare να μειώνει ακόμα περισσότερο, σε 27-24. Με 4:21 λεπτά να υπολείπονται για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε εκ νέου σε διψήφιο αριθμό, 37-27, για τη Σέπσι, που διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, με το ταμπλό να γράφει 46-34, για η Σέπσι. Οι νταμπλούχες Ρουμανίας διατήρησαν την υπεροχή τους και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 63-50. Το τελικό 77-67 τους έδωσε τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου, όπου κόντρα στην CS Universitatea Cluj-Napoca, που ήταν η νικήτρια του πρώτου χρονικά ημιτελικού, θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τα κεκτημένα από την περσινή σεζόν.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίστηκε 8:53 λεπτά, χωρίς να σκοράρει και είχε 1 επιθετικό ριμπάουντ και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-34, 63-50, 77-67