Ακάθεκτη για τον τίτλο

Written by  Φεβ 24, 2021

Η Arka Gdynia δεν σταμάτησε ούτε στο εμπόδιο της Politecnika Gdanska την οποία νίκησε με 91-75 για την εξ αναβολής 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πολωνίας.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2 ενώ η Politecnika έφερε το παιχνίδι στον πόντο (15-16). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Gdynia να παίρνει μικρή διαφορά και την γηπεδούχο ομάδα να μειώνει σε 34-35. Σ' εκείνο το σημείο οι πρωταθλήτριες Πολωνίας ανέβασαν την απόδοσή τους που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν στο ημίχρονο με 47-36. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με την Arka Gdynia να διατηρεί το προβάδισμα και την διαφορά. Σημαντικός παράγοντας στην εξέλιξη της αναμέτρησης έπαιξε το ότι η ομάδα της Αρτεμις Σπανού ευστόχησε σε 14 τρίποντα την ίδια στιγμή που η αντίπαλη ομάδα είχε 5.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 25'16" και πέτυχε 12 πόντους (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα) ενώ είχε 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-47, 55-67, 75-91.