Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε

Written by  Μαρ 27, 2021

Η Sepsi, αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της CS Municipal Satu Mare και επικράτησε εκτός έδρας με 73-68, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ρουμανίας.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Sepsi να την κυνηγάει. Στο 14ο λεπτό έκανε το 34-23 και αυτό οδήγησε τον προπονητή των "πράσινων" να καλέσει ταιμ άουτ. Προσωρινά μείωσε την διαφορά η Σέπσι χωρίς όμως να απειλήσει περισσότερο τη Satu Mare και με τον προπονητή της να κάνει συνεχώς αλλαγές. Το ημίχρονο έκλεισε με 38-35 υπέρ της γηπεδούχου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με την Satu Mare να κρατάει μία σημαντική διαφορά, κάτι που έγινε όμως λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου όπου η Sepsi έφερε το παιχνίδι στον πόντο. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου με δίποντο της Παυλοπούλου οι κυπελλούχες Ρουμανίας έφεραν το ματς στα ίσια (55-55). Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με την Σέπσι να φεύγει τελικά νικήτρια, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στη διοργάνωση.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 14'35" και σκόραρε 4 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 βολές) ενώ στο αμυντικό κομμάτι ήταν εξαιρετική έχοντας 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-35, 54-53, 68-73.