Μεγάλη συμβολή της Βιντσιλαίου

Written by  Απρ 08, 2021

Ημιτελικά Σουηδίας πράξη δεύτερη και η Umea της Αγγελικής Βιντσιλαίου ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά με την Lulea νικώντας 90-87.

Η A3 Basket Umea ξεκίνησε τον αγώνα δυναμικά και αυτό φάνηκε από την αρχή καθώς στο 5ο λεπτό προηγήθηκε με 16-6. Η Lulea αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 22-18. Στην επόμενη φάση με ασίστ της Βιντσιλαίου έγινε το 24-18 ενώ στα τελευταία 10" διαμόρφωσε το 25-18 με 1/2 βολές. Ιδανικό το ξεκίνημα της Umea και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς με τέσσερις προσωπικούς πόντους και ένα κλέψιμο της Βιντσιλαίου το σκορ έγινε 29-20. Για περίπου τρία λεπτά όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και η Lulea με σερί 6-0 διαμόρφωσε το 29-26. Μετά το ταιμ άουτ που ζητήθηκε ανέβασε στροφές και έφτασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (39-28) η οποία εξανεμίστηκε γρήγορα καθώς η αντίπαλη ομάδα ήταν πιο εύστοχη στις προσπάθειες της. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 42-39.

Στο δεύτερο μέρος η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με την Lulea να ισοφαρίζει σε 49-49 και να προσπερνάει μάλιστα παίζοντας με πιο καθαρό μυαλό. Όσο περνούσε η ώρα πάταγε πιο γερά στα πόδια της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 11 πόντους (51-62).  Στην τελευταία περίοδο η Umea έσφιξε την αμυντική της λειτουργία και απέδωσε καθώς υποχρέωσε την Lulea σε άστοχα σουτ και επιθετικά είχε φέρει την διαφορά στο καλάθι. Με τρίποντο πέρασε και πάλι μπροστά 68-67. Έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα παρά το ασφυκτικό πρεσινγκ της Lulea, πήρε τη νίκη με το τελικό 90-87  και έτσι ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών σε 1-1.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 12'44" και πέτυχε 12 πόντους (4/7 δίποντα, 4/7 βολές) ενώ είχε 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 42-39, 61-67, 90-87.