Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο

Written by  Απρ 21, 2021

Στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του ρουμάνικου πρωταθλήματος, η Sepsi αντιμετώπισε την Olimpia Brasov της οποίας επιβλήθηκε με 96-60.

Η κυπελλούχος Ρουμανίας πήρε από την αρχή το προβάδισμα με την Olimpia να την ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 26-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν άστοχη σε πολλές προσπάθειες της χωρίς όμως να της στοιχίσει καθώς διατηρούσε την απόσταση που την χώριζε. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά μπόρεσε και πήρε διαφορά 8 πόντων (43-35). Στο δεύτερο μέρος με τρίποντο το σκορ πήγε στο 45-35 διαφορά δέκα πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Καταιγιστική στην τελευταία περίοδο η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα μικρό σερί 7-0 και άγγιξε το +20 (70-51) ενώ τα κατάφερε με τρίποντο της Παυλοπούλου γράφοντας το 73-53.  Παίζοντας πλέον πιο ελεύθερα η Sepsi στα τελευταία λεπτά ανέβασε στροφές και με σουτ δύο πόντων και πάλι της Πηνελόπης Παυλοπούλου έκανε το 87-57 για να γραφεί ο επίλογος με δική της ασίστ για το τελικό 93-60.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 24'28" πετυχαίνοντας 9 πόντους (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα). Επίσης είχε 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-35, 59-49, 93-60.