Άνετα το 2-0 για τη Σέπσι

Written by  Μάι 06, 2021

Δεύτερος αγώνας στην σειρά των τελικών της Ρουμανίας με τη Σέπσι της Πηνελόπης Παυλοπούλου να επικρατεί με 73-50 της Satu Mare και να κάνει το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως και η πρώτη αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου. Στο σημείο εκείνο κάποια άστοχα σουτ και λάθη της Satu Mare, έδωσαν την ευκαιρία στην Sepsi να ξεφύγει λίγο και να κάνει το 12-4. Ο προπονητής της Satu Mare κάλεσε ταιμ άουτ και αυτό αφύπνισε τις παίκτριες του καθώς με σερί 2-8 μείωσε σε 14-12. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά για να ισοφαρίσει η Παυλοπούλου άμεσα σε 18-18. Έκτοτε οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 27-26 υπέρ της Sepsi.

Στο δεύτερο μέρος η Sepsi πίεσε περισσότερο και αυτό είχε ως συνέπεια η Satu Mare να κάνει λάθη ενώ στην επίθεση ήταν αρκετά εύστοχη. Στα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου η Παυλοπούλου με δικό της κλέψιμο αρχικά και τρίποντο στην συνέχεια της φάσης, έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (45-33) για πρώτη φορά στον αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 47-36. Στην τελευταία περίοδο η Satu Mare you έκανε συνεχώς αλλαγές αλλά χωρίς ουσία καθώς η Sepsi πάταγε καλύτερα στο παρκέ και έτσι με επιμέρους σκορ 26-14 διαμόρφωσε το τελικό 73-50.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 14'28". Στο διάστημα αυτό πέτυχε 7 πόντους (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές). Παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 47-36, 73-50.