Ήττα στις λεπτομέρειες

Written by  Οκτ 06, 2021
Η Estudiantes Movistar σ' εξ αναβολής αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες εκτός έδρας από την Spar Gran Canaria με 67-65.
Η γηπεδούχος ομάδα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και αυτό φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο που προηγήθηκε με 24-10. Τα πράγματα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο και η Estudiantes με επιμέρους σκορ 6-25 και σερί 20-0 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 30-35. Εκατέρωθεν οι άμυνες έσφιξαν στο δεύτερο μέρος ενώ επιθετικά η Gran Canaria ήταν πιο αποτελεσματική στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξαναπέρασε μπροστά με δύο πόντους. Η τελευταία φάση έκρινε τον αγώνα καθώς θεωρήθηκε εκπρόθεσμο το καλάθι της Nadia Fingall και έτσι η Gran Canaria έφυγε νικήτρια.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 19' και πέτυχε 1 πόντο. Βοήθησε όμως σημαντικά στην άμυνα καθώς μάζεψε 5 ριμπάουντ. Είχε επίσης 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 30-35, 41-53, 67-65.