Νίκη με double double της Σπανού

Written by  Οκτ 09, 2021

Η Polcowice για την δεύτερη αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος δεν συνάντησε κάποια δυσκολία απέναντι στην Zaglebie Sosnowiec και επικράτησε με 95-63.

Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν την Polcowice καθώς προηγήθηκαν με 9-0 για να σταματήσει το σερί της η Σπανού με δίποντο. Η Zaglebie διατήρησε για λίγα λεπτά ακόμα το προβάδισμα της. Στα μέσα της πρώτης περιόδου η Polcowice με ένα μικρό σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 16-12 ενώ δευτερόλεπτα πρίν την λήξη του δεκαλέπτου έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-18). Όσο ο αγώνας έφτανε στην λήξη του ημιχρόνου η απόσταση μεταξύ τους μεγάλωνε. Ενδεικτικό είναι πως 5' πρίν το σφύριγμα το σκορ ήταν 44-23. Με τρίποντο της Σπανού έγινε το 49-25 για να πάνε στ' αποδυτήρια προηγούμενες με 54-29. Η Zaglebie μείωσε κάπως στο δεύτερο μέρος χωρίς όμως η Polcowice ν' απειληθεί ιδιαίτερα φτάνοντας στην νίκη.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 23'29" έχοντας 11 πόντους (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 54-29, 72-52, 95-63.