Ανατροπή και πρόκριση για Πολκοβίτσε με καθοριστική Σπανού

Written by  Δεκ 23, 2021
Η Polcowice στην ρεβάνς του 83-70 από την Kangoeroes Basket, ήθελε νίκη με συν 14. Έπειτα από έναν συναρπαστικό αγώνα ο οποίος κρίθηκε στην παράταση, επικράτησε με 73-53 και πήρε την πρόκριση για τους "16" του Eurocup Γυναικών.
Η Kangoeroes Basket ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-22 ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ανέβασε την διαφορά στο συν 12 (13-25). Η Polcowice βελτιώθηκε, ροκάνισε την διαφορά και κάνοντας μεστό δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε το ημίχρονο με 31-29. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και στο 27ο λεπτό πήρε διψήφια διαφορά πόντων κάνοντας το 47-37. Στα τελευταία λεπτά πλησίασε τους είκοσι πόντους αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα με ένα μικρό σερί 6-0 έριξε την διαφορά κάτω από 14 πόντους που δεν αρκούσε για να πάρει την πρόκριση η Polcowice.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η πολωνική ομάδα την περιόρισε σημαντικά και δέχθηκε μόλις 4 πόντους ενώ στην επίθεση ήταν εύστοχη. Δύο λεπτά πρίν το τέλος έκανε το 69-49 και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 40'58" και πέτυχε double double έχοντας 13 πόντους ( 4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-29, 51-39, 62-49, o.t. 73-53.