Σε τροχιά play-off η Helsingborg του Νίκλα, πρώτη σκόρερ η Λούκα

Written by  Ιαν 15, 2022

Μια νίκη και μια ήττα για τους Έλληνες εκπροσώπους στο πρωτάθλημα Σουηδίας, καθώς η Helsingborg του Θάνου Νίκλα, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, μπαίνοντας μάλιστα σε τροχιά play-off, ενώ η A3 Umea της Βασιλικής Λούκα, ηττήθηκε εκτός έδρας, με την Ελληνίδα φόργουορντ ωστόσο να ξεχωρίζει για ακόμα μια αναμέτρηση

Η Helsingborg επικράτησε με 67-58, εντός έδρας, της Ostersund και το σύνολο του Θάνου Νίκλα βρίσκεται σε τροχιά play-off, πραγματοποιώντας πολύ καλή πορεία. Η Helsingborg είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 31-17 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 41-39. Διατηρώντας τον έλεγχο και με σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία, η ομάδα του έλληνα τεχνικού έφτασε στην νίκη (67-58).

Η Βασιλική Λούκα ήταν πρώτη σκόρερ της A3 Umea στην αναμέτρηση με την Uppsala Basket η οποία επικράτησε με 81-64. Η διεθνής φόργουορντ αγωνίσθηκε 31'11" και πέτυχε 12 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/2 βολές ενώ είχε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-35, 65-53, 81-64