Πρώτο βήμα πρόκρισης για την Avenida της Φασούλα

Written by  Μαρ 10, 2022
Στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα, η Avenida αντιμετώπισε την Girona στον ισπανικό εμφύλιο, με την ομάδα της Φασούλα να επικρατεί με 77-63.

Το ξεκίνημα της Avenida ήταν ιδανικό καθώς στα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 15-4. Παίζοντας καλή άμυνα σε συνδυασμό με την ευστοχία της στην επίθεση λίγο πρίν το ημίχρονο έφτασε την διαφορά στο συν 20 (41-21). Η Girona μείωσε κάπως την απόσταση και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 48-33 υπέρ της Avenida. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες μείωσαν κι άλλο την διαφορά και συγκεκριμένα βρέθηκαν στο -10 (55-45). Η Avenida συνέχιζε όμως  να είναι εύστοχη διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι την λήξη του αγώνα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 10'52" και σκόραρε 6 πόντους (2/3 δίποντα, 2/2 βολές) ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 48-33, 66-49, 77-63