Φασούλα και Χριστινάκη συνέβαλαν στις νίκες των ομάδων τους

Written by  Νοε 06, 2022
Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα Ισπανίας τόσο η Avenida της Φασούλα όσο και η Valencia της Χριστινάκη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.
Νικηφόρα πέρασε και από την έδρα της Ensino η Valencia της Ελεάννας Χριστινάκη επικρατώντας με 68-57. Ήταν πιο συγκεντρωμένη και από την αρχή είχε το προβάδισμα παρά το γεγονός πως η Ensino ήταν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε ίδια απόδοση κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με 32-37. Στην τρίτη περίοδο η Valencia κράτησε την γηπεδούχο ομάδα χαμηλά στο σκοράρισμα και έτσι πήρε διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 20' και είχε 7 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/1 βολές καθώς και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-37, 40-50, 57-68.

Νικηφόρα πέρασε και η Avenida της Φασούλα απέναντι στην Leganes της οποίας επικράτησε με 85-75.

Η γηπεδούχος ομάδα έβαλε δύσκολα στην πρωταθλήτρια Ισπανίας για τρία δεκάλεπτα. Συγκεκριμένα η Leganes προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-16 ενώ και στην δεύτερη περίοδο ήταν πολύ καλά στημένη απέναντι στην Avenida. Ως εκ τούτου πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 41-38. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο με την Avenida να γυρίζει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 19' και είχε 13 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-38, 61-59, 75-85.