Κορυφή με νταμπλ νταμπλ της Φασούλα

Written by  Νοε 14, 2022
Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας, η Avenida πήρε το ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Zaragoza επικρατώντας με 76-74, αγώνας που κρίθηκε στην παράταση.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος ανάμεσα στις δύο ομάδες με την φιλοξενούμενη Zaragoza να είναι μπροστά στο ημίχρονο με 37-31. Στην τρίτη περίοδο η Avenida αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστά κάνοντας το 52-50. Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες ήταν πόντο πόντο με την αναμέτρηση να κρίνεται στο έξτρα πεντάλεπτο και την Avenida να φεύγει νικήτρια.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 30' και είχε 12 πόντους με 5/11 δίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 31-37, 52-50, 66-66, παρ. 76-74.

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Valencia της Χριστινάκη απέναντι στην Euskotren επικρατώντας με 86-81. Από την αρχή η φιλοξενούμενη ομάδα δυσκόλεψε την Valencia  και ήταν αυτή που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 44-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα βελτίωσε την άμυνα της μειώνοντας την διαφορά ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την ολική επαναφορά καθώς με επιμέρους σκορ 27-18 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.