Νίκη για Χριστινάκη, ήττα για Φασούλα στην Ισπανία

Written by  Δεκ 02, 2022
Στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Ισπανίας η Valencia είχε εύκολο έργο απέναντι στην Barca της οποίας επικράτησε με 91-34.

Η γηπεδούχος ομάδα φρόντισε από το πρώτο δεκάλεπτο να ξεκαθαρίσει την κατάσταση καθώς προηγήθηκε με 26-4 δείγμα της διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων. Ανάλογη ήταν και η δεύτερη περίοδος με το ημίχρονο να κλείνει 58-18 υπέρ της Valencia. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία με την γηπεδούχο ομάδα να φτάνει άνετα στην επικράτηση.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 12' και είχε 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-4, 58-18, 67-28, 91-34

Στο ντέρμπι μεταξύ της Lointek Gernika και της Avenida νικήτρια αναδείχθηκε η γηπεδούχος ομάδα με σκορ 62-60. Τα δεκάλεπτα ήταν μοιρασμένα και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Gernika ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 31-28 ενώ και στην τρίτη περίοδο συνέχισε να παίζει καλύτερα. Στον αντίποδα η Avenida δεν ήταν εύστοχη και έτσι η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε κι άλλο την διαφορά κάνοντας το 48-37. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Φασούλα ήταν πιο εύστοχη και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.
Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 14' έχοντας 7 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 31-28, 48-37, 62-60.