Ήττες για Σπανού και Φασούλα

Written by  Ιαν 06, 2023
Η Polcowice γνώρισε βαριά ήττα από την Fenerbache στην Τουρκία με 111-61 για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.
Η τουρκική ομάδα ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης από την Polcowice και αυτό φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 31-20. Η πολωνική ομάδα έβρισκε δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι την ίδια ώρα που η Fenerbache με σερί 15-0 μετέτρεπε το 41-25 σε 56-25 τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε με 63-35 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι με την Polcowice να είναι άστοχη ενώ έκανε και αρκετά λάθη στην τρίτη περίοδο και την Fenerbache να φτάνει σε άνετη επικράτηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 31'47" και είχε 7 πόντους με 2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 63-35, 85-45, 111-61.

Ήττα και για την Avenida από την Mersin Yenisehir με 85-80 εκτός έδρας.Η τουρκική ομάδα πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 20-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Avenida αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και αξιοποιώντας την Φασούλα πέρασε μπροστά με 33-32. Κάποια φάουλ όμως της ισπανικής ομάδας σε συνδυασμό με την ευστοχία της Mersin από την γραμμή των βολών έφεραν και πάλι την γηπεδούχο ομάδα μπροστά στο σκορ με 45-41 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος έγινε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την τουρκική ομάδα να επικρατεί στα τελευταία λεπτά.

Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα καθώς σε 32'52" πέτυχε 22 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 11/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 45-41, 64-62, 85-80.