Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία

Written by  Φεβ 01, 2023

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στην Ιταλία απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια σε παιχνίδι για τη 12η Αγωνιστική του Α’ Όμιλου της Ευρωλίγκα Γυναικών όμως γνώρισε την ήττα με 92-69.

Η ιταλική ομάδα πήρε στο πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά πόντων (26-16) με τις ερυθρόλευκες να προσπαθούν να επόμενα δύο δεκάλεπτα να πλησιάσουν την αντίπαλό τους

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά άνοιξε, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις με τη Βίρτους Μπολόνια να φτάνει στη νίκη με 92-69.

Άννα Σταμολάμπρου (18π.), Μέγκαν Γκούσταφσον (17π.) και Αγγελική Νικολοπούλου (16π.) ήταν οι κορυφαίες για τον Ολυμπιακό, ενώ από τη Βίρτους ξεχώρισαν οι Κιτίγια Λάκσα (18π.) και Ιβάνα Ντόικιτς (19π.).

Διαιτητές: Γιαλμάν (Τουρκία), Μαρέτ (Γαλλία), Νάγκι (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 26-16, 49-38, 67-55, 92-69

Ολυμπιακός (Νίκλας): Νικολοπούλου 16(4), Σουκ 9(1), Σταμολάμπρου 18(3), Σύρρα, Βαμβακά, Αγιούσο 4, Δίελα, Γκούσταφσον 17, Σκόριτς 2, Σπυριδοπούλου 3(1), Σταμάτη.