Κορυφαίες Φασούλα και Σπανού

Written by  Φεβ 02, 2023
Με την διεξαγωγή της δωδέκατης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα συνεχίστηκε η φάση των ομίλων της διοργάνωσης.
Η Polcowice ηττήθηκε από την Valencia στην Ισπανία με 69-64. Ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο με την πολωνική ομάδα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 34-27. Στο δεύτερο μέρος η Valencia αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 27-12 πέρασε μπροστά με 54-46. Η Polcowice το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει λίγο πριν το φινάλε.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 37'28"και ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της πετυχαίνοντας 23 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 7/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 27-34, 54-46, 69-64

Η Avenida με πρωταγωνίστρια την Μαριέλλα Φασούλα η οποία ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της και δεύτερη στον αγώνα με 16 πόντους, επικράτησε της Sopron με 74-61 στην Ισπανία.

Ιδανικό το ξεκίνημα για την πρωταθλήτρια Ισπανίας καθώς προηγήθηκε με 17-12 με την Sopron να την ακολουθεί ωστόσο. Η ουγγρική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο εύστοχη και σε συνδυασμό με κάποια λάθη της Avenida έφεραν το σκορ στο 25-22. Κάπου εκεί αφυπνίστηκε η ισπανική ομάδα και με σερί 8-0 ξέφυγε με 33-22 για να μειώσει σε 39-26 η Sopron που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε την καλή της απόδοση και εκμεταλλευόμενη την αστοχία της αντιπάλου έκανε το 48-28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν όλα κριθεί και απλά η Avenida έκανε συντήρηση δυνάμεων.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 28'59" και είχε 16 πόντους με 7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-26, 59-39, 74-61.