Αυλαία με νίκη η Σπανού, πρόκριση και για Φασούλα

Written by  Μαρ 02, 2023
Με νίκη έκλεισε την φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα η Polcowice καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Atomeromu Szekszard με 94-76.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Polcowice με τρίποντο έκανε το 30-20. Η Szekszard μείωσε σε 48-42 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στα δύο επόμενα δεκάλεπτα η Polcowice βρήκε ρυθμό και μεγάλωσε κι άλλο την διαφορά πάλι πάνω από τους δέκα πόντους φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 26'23" και είχε 15 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 42-48, 56-68, 76-94

Την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα πήρε η Avenida της Φασούλα καθώς στην τελευταία αγωνιστική επικράτησε της Girona εντός έδρας με 74-63. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας πήρε από την αρχή το προβάδισμα με την Girona να την ακολουθεί. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα πέρασε μπροστά με 24-23. Στο σημείο εκείνο η Avenida αντέδρασε και με σερί 9-0 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 33-24. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό χωρίς να αλλάξει κάτι ως το τέλος.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 22'48" και είχε 6 πόντους με 3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-24, 53-46, 74-63