Ξεχώρισαν Βιντσιλαίου και Λούκα, νίκη για Σπανού

Written by  Μαρ 09, 2023
Με την 22η αγωνιστική συνεχίστηκε η δράση στο πρωτάθλημα Πολωνίας.

Η Polonia έφυγε με το διπλό από την έδρα της MKS Pruszkow με 89-64. Παίζοντας δυναμικά από την αρχή η ομάδα της Βιντσιλαίου έβαλε τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση από το ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 57-28. Όπως ήταν αναμενόμενο στο δεύτερο μέρος έριξε την απόδοση της κάνοντας συντήρηση δυνάμεων.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου ήταν η κορυφαία της αναμέτρησης καθώς ήταν πρώτη σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους. Χρησιμοποιήθηκε 19'12" και είχε 4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 28-57, 48-79, 64-89.

Αντίθετα με την Βιντσιλαίου, η Energa Torun της Λούκα ηττήθηκε από την Zaglebie Sosnowiec με 81-97. Παρά το καλό της ξεκίνημα η γηπεδούχος ομάδα ήταν πίσω στο ημίχρονο με 45-50. Στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Zaglebie και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Η Βασιλική Λούκα ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας με 16 πόντους. Αγωνίσθηκε 24'09" και είχε 5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-50, 65-74, 81-97.

Η Polcowice επικράτησε εντός έδρας της Lublin με 77-61. Το εύθραυστο 21-21 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 40-27 στο ημίχρονο υπέρ της κυπελλούχου Πολωνίας. Η Lublin προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο μέρος με την Polcowice ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 27'08" και είχε 3 πόντους με 1/3 τρίποντα, 3 ριμπαουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-27, 57-43, 77-61.