Αγχωτικό πρώτο βήμα για την πρόκριση…

Written by  Φεβ 08, 2017

Η ΑΕΚ έδειξε τάσεις… αυτοκτονίας στο τέλος της αναμέτρησης με την Γιουβέντους Ούτενα, όμως, τελικά πήρε την εκτός έδρας νίκη με 77-78 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβντς δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, όμως, στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι, πήραν διαφορές ασφαλείας, τις οποίες δεν κατάφεραν να διατηρήσουν, με αποτέλεσμα το φινάλε του παιχνιδιού να είναι γεμάτο αγωνία.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που στο τέλος χαμογέλασε και έκανε το πρώτο βήμα για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, που ήταν αρκετά άστοχη και αγχωμένη, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με (8-2 στο 5’) και να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 16-9.

Αισθητά βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Ένωση» άρχησε να βρίσκει τα πατήματά της στο παρκέ, έσφιξε την άμυνά της και ισοφάρισε γρήγορα (20-20 στο 14’), με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στο ημίχρονο με το σκορ στο 30-30.

Το σκηνικό ήταν ακριβώς αντίστροφο στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που πατούσε καλύτερα στο παρκέ και με συνεχόμενα τρίποντα να αρχίσει να δημιουργεί μια διαφορά, που έφτασε το +8 στο 26’ (40-48), με την Γιουβέντους να καταφέρνει, ωστόσο, να μειώσει πριν τη λήξη της περιόδου σε 53-56.

Η αναμέτρηση πλέον έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 64-61 στο 34’, με την ΑΕΚ να αντιδρά και να ξαναπερνά μπροστά με 69-72 και το παιχνίδι να οδεύει προς δραματικό φινάλε.

Η Γιουβέντους μείωσε σε 74-75 στα 01:56 πριν το τέλος, στη συνέχεια χάθηκαν πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες για να αλλάξει το σκορ και τελικά, ο Ντούσαν Σάκοτα μετά από φάση διαρκείας με καλάθι και φάουλ έκανε το 74-78 που χάρισε τη νίκη στην ελληνική ομάδα, αφού το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν τρίποντο στα 4’’ για το τελικό 77-78.

Ο Μάικλ Ντίξον είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Ντόνι ΜακΓκραθ σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την ΑΕΚ που έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Από την αξιόμαχη Γιουβέντους, ο Τζαμάρ Ντιγκς έκανε πολύ μεγάλυ εμφάνιση με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Βιτάουτας Σούλσκις είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 30-30, 53-56, 77-78

Γιουβέντους (Σιρέικα): Ντιγκς 18, Πάρκερ, Βιτσκάουσκις 1, Σιρουταβίτσιους 11, Μπεστ 4, Κιέτις, Τσεπουκάιτις 6, Σαλένγκα 11, Βασίλιους 3, Γκαλντίγκας 6, Σούλσκις 17

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9, ΜακΓκράθ 14, Ελονού 2, Σάκοτα 13, Βασιλειάδης 3, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 15, Λαρεντζάκης 5, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 8, Τσαλμπούρης

Φωτό: basketballcl.com