Νέα καλή εμφάνιση από Καλτσίδου και «3Χ3» για Πολκοβίτσε

Written by  Οκτ 17, 2018

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα Πολωνίας, πέτυχε η Πολκοβίτσε της Στέλλας Καλτσίδου επικρατώντας της Enea AZS, εκτός έδρας με 86-52.

Η Ελληνίδα φόργουορντ, ξεκίνησε βασική και σε 16:20 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 11 πόντους, με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές, ενώ είχε και 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 κερδισμένα φάουλ.

Στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής η Πολκοβίτσε ήταν το ξεκάθαρο φαβορί, το απέδειξε μέσα στο παρκέ και νίκησε άνετα με 86-52. Η πρωταθλήτρια Πολωνίας έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και έθεσε τις βάσεις για ένα εύκολο απόγευμα. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 10-26 ενώ στο ίδιο μήκος κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος με επιμέρους σκορ 11-20. Το ημίχρονο έκλεισε με την Polkowice να προηγείται με 21-46. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή της, Maros Kovacik, να χρησιμοποιήσει όλες  τις παίκτριες του παίρνοντας μάλιστα από όλες σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες έκαναν συντήρηση δυνάμεων αυξάνοντας ωστόσο την διαφορά, για το τελικό 52-86. Κορυφαίες σκόρερ για τις νικήτριες ήταν οι Kelsey Bone με 19 πόντους, Themitope Fagbenle με 18, Karolina Puss με 14 με την Στέλλα Καλτσίδου να προσθέτει άλλους 11.