Σούπερ Χάντερ οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη επί της Λιετκαμπέλις

Written by  Νοε 13, 2018

Ο Βινς Χάντερ ήταν μια ομάδα… μόνος του και οδήγησε την ΑΕΚ στην νίκη με 65-59 επί της Λιετκαμπέλις και παρέμεινε πρώτη με απολογισμό 5-1 στον τρίτο όμιλο του Champions League.

Η αναμέτρηση δεν θα αφήσει… ιστορία για το θέαμα που παρουσίασαν οι δυο ομάδες, καθώς από τη μία η «Ένωση» που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, όσο και το παιχνίδι των φιλοξενούμενων που κράτησαν το τέμπο σε πολύ χαμηλά επίπεδα, δεν βοήθησαν στο να παιχτεί όμορφο μπάσκετ.

Παρ’ όλα αυτά, με τον Βινς Χάντερ να σημειώνει σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του, πήρε τη νίκη και συνέχισε την καλή της πορεία στη διοργάνωση.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας γρήγορα στο +8 (16-8) και έκλεισε προηγούμενη με 17-13, όμως, εγκλωβίστηκε στον αργό ρυθμό των φιλοξενούμενων, έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 4’ στην δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η λιθουανική ομάδα να κάνει σερί 11-0 και να προηγηθεί με 19-24.

Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 31-31, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 47-51.

Η «Ένωση» έπαιξε ασφυκτική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 18-8 έφτασε στο τελικό 65-59 και το 5-1 στον όμιλο.

Ο Βινς Χάντερ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να έχει 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ντομινίκ Μάβρα είχε 10 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59