Πρόκριση για Μάλτση, Καλτσίδου, ισοφάρισε η Γκιόρ της Σπανού

Written by  Απρ 08, 2019

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν το Σαββατοκύριακο Εβίνα Μάλτση, Άρτεμις Σπανού και Στέλλα Καλτσίδου, οδηγώντας τις ομάδες τους στις νίκες σε Ουγγαρία και Πολωνία αντίστοιχα.

Σζολκα Κουριερ ΑΖΣ- Πολκοβίτσε 57-72

Η Πολκοβίτσε έκανε το sweep στις αναμετρήσεις με την Σζόλκα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Πολωνικού πρωταθλήματος.

Η Στέλλα Καλτσίδου σημείωσε 8 πόντους σε 33:10 λεπτά συμμετοχής με 2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, ενώ αμυντικά όμως ήταν από τις καλύτερες παίκτριες, έχοντας 7 ριμπάουντ, 3 κλέψιματα και 2 κοψίματα. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Άρκα Γκντύνια που απέκλεισε την Βίσλα Κρακοβίας επίσης με 3-0 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-43, 44-53, 58-72

Γκιόρ-Ατομερόμου Σκεκσζάρντ 60-57

Η Γκιόρ στον δεύτερο αγώνα στα πλεϊ οφ δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε τελικά την αντίσταση της Σκεκσζαρντ με 60-57 και έκανε το 1-1 στην μεταξύ τους σειρά. Με την Άρτεμις Σπανού να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να είναι η πρώτη σκορερ του παιχνιδιού, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Σε 37:50 λεπτά πέτυχε 19 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/8 βολές ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ. Επόμενος αγώνας είναι στην έδρα της Ατομερόμου την προσεχή Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 38-26, 46-39, 60-57.

ΖΤΕ ΝΚΚ-Πεκς 77-58

Την ίδια στιγμή η ΖΤΕ ΝΚΚ της Εβίνας Μάλτση αντιμετώπιζε την Πεκς. Η φιλοξενούμενη ομάδα προέβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις με ένα πόντο (17-16). Η συνέχεια όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στην ΖΤΕ. Η Εβίνα Μάλτση ήταν η πρώτη σκορερ της ομάδας της με 22 πόντους σε 35:43 λεπτά, έχοντας 6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 59-44, 77-58.