Print this page

Έμαθαν τους αντιπάλους τους ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστέρι

Written by  Ιουλ 04, 2019

Τους αντιπάλους τους στους ομίλους του Basketball Champions League έμαθαν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola, μετά την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στην έδρα της διοργάνωσης.

Στην κληρωτίδα μπήκαν όλες οι ομάδες που θα βρεθούν στους «32» της φάσης των ομίλων, αλλά και οι υπόλοιπες 16 που θα πάρουν μέρος στα προκριματικά.

Η ΑΕΚ κληρώθηκε στον Β’ Όμιλο, μαζί με τις Άνβιλ, Πο Ορτέζ, Ράστα Βέχτα,
Μπάνβιτ Μπαντίρμα, Χάποελ Ιερουσαλήμ και τους νικητές των ζευγαριών των προκριματικών Κάπφενμπεργκ Μπουλς/Κίεβ-Μπούργος και Σοντερτάλιε/Μπάλκαν-Άντβερπ

Πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα για το Περιστέρι που κληρώθηκε στον Γ’ Όμιλο, στον οποίο μετέχουν πολύ ισχυρές ομάδες και συγκεκριμένα οι Γκαζιαντέπ, Ρίγα,
Νίμπουρκ, Τενερίφη, Μπάμπεργκ και οι νικήτριες των ζευγαριών Μπενφίκα/Χρόνιγκεν-Μόρναρ Μπαρ και Πρίστινα/Λέγκια-Νίζνι

Δύσκολο έργο και για τον ΠΑΟΚ που θα βρίσκεται στον Δ’ Όμιλο μαζί με τις Σαραγόσα, Ντιζόν, Μπρίντιζι, Μπεσίκτας, Νεπτούνας και τις νικήτριες των ζευγαριών Μπρατισλάβα/Φριμπούρ – Βόννη και Φάλκον Σομπατέλι/Οραντέα - Βέντσπιλς).

Ο πρώτος προκριματικός γύρος θα πραγματοποιηθεί στις 17 και 20 Σεπτεμβρίου και τα ζευγάρια που κληρώθηκαν είναι τα εξής:

1. Ίντερ Μπρατισλάβα (Σλοβακία)- Φριμπούρ (Ελβετία)
2. Κάρχου (Φινλανδία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
3. Σοντερτάλιε (Σουηδία)-Μπάλκαν (Βουλγαρία)
4. Κάπφενμπεργκ Μπουλς (Αυστρία)-Κίεβ (Ουκρανία)
5. Φάλκον Σομπατέλι (Ουγγαρία)-Οραντέα (Ρουμανία)
6. Πρίστινα (Κόσσοβο)-Λέγκια (Πολωνία)
7. Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Χρόνιγκεν (Ολλανδία)
8. Κεραυνός (Κύπρος)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

Θα ακολουθήσει ο δεύτερος προκριματικός γύρος στις 26 και 29 Σεπτεμβρίου που θα περιλαμβάνει τα ζευγάρια από τα οποία θα προκύψουν οι ομάδες που θα συμπληρώσουν τους ομίλους και συγκεκριμένα:

9. Νικητής 8-Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)
10. Νικητής 7-Μόρναρ Μπαρ (Μαυροβούνιο)
11. Νικητής 2-Τόρουν (Πολωνία)
12. Νικητής 5-Βέντσπιλς (Λετονία)
13. Νικητής 3-Άντβερπ (Βέλγιο)
14. Νικητής 4-Μπούργος (Ισπανία)
15. Νικητής 6-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
16. Νικητής 1-Βόννη (Γερμανία)

Αναλυτικά οι Όμιλοι του Basketball Champions League

Α' ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 11 (Κάρχου/Τσμόκι Μινσκ/Τορούν)
Νικητής 9 (Κεραυνός/Μπάκεν Μπέαρς/Λιετκαμπέλις)
Ούνετ Χολόν
Μανρέσα
Τουρκ Τέλεκομ
Στρασμπούρ
Ντιναμό Σάσαρι
Οστάνδη

Β' ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 14 (Κάπφενμπεργκ Μπουλς/Κίεβ/Μπούργος)
Νικητής 13 (Σοντερτάλιε/Μπάλκαν/Άντβερπ)
Άνβιλ
Πο Ορτέζ
Ράστα Βέχτα
Μπάνβιτ Μπαντίρμα
Χάποελ Ιερουσαλήμ
ΑΕΚ

Γ' ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 10 (Μπενφίκα/Χρόνιγκεν/Μόρναρ Μπαρ)
Νικητής 15 (Πρίστινα/Λέγκια/Νίζνι)
Γκαζιαντέπ
Περιστέρι
Ρίγα
Νίμπουρκ
Τενερίφη
Μπάμπεργκ

Δ' ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 16 (Μπρατισλάβα/Φριμπούρ/Βόννη)
Νικητής 12 (Φάλκον Σομπατέλι/Οραντέα/Βέντσπιλς)
Σαραγόσα
Ντιζόν
Μπρίντιζι
Μπεσίκτας
Νεπτούνας
ΠΑΟΚ

Η φάση των ομίλων θα ξεκινήσει στις 15 Οκτωβρίου. Αξίζει να σημειωθεί πως η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει σημαντικές διαφοροποιήσεις και καινοτομίες, η σημαντικότερη εκ των οποίων είναι η διαδικασία διεξαγωγής των play off, καθώς δεν θα γίνουν πλέον διπλοί αγώνες, αλλά σειρά best-of-3.

Το Final Four θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 1-3 Μαΐου 2020, ενώ η έδρα διεξαγωγής θα αποφασιστεί όταν θα έχουν βγει οι τέσσερις φιναλίστ, στην έδρα μιας εκ των οποίων θα φιλοξενηθεί η κορύφωση της διοργάνωσης.

Φωτό: championsleague.basketball

 

Stavros, 12:12 μμ