Τουρνουά Ακρόπολις: Διέλυσε την Ιταλία με 96-64 η Σερβία

Written by  Αυγ 17, 2019

Η Σερβία αν και περιορίστηκε για ένα δεκάλεπτο επιθετικά απέναντι στην Ιταλία, έστησε το δικό της πάρτι για δεύτερη ημέρα στο Τουρνουά Ακρόπολις και επικράτησε με 96-64 φτάνοντας τις δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και δείχνοντας πλουραλισμό σε όλες τις θέσεις.

Το πρώτο λεπτό βρήκε την Ιταλία μπροστά με 3-1 και τους Σέρβους να μην βρίσκουν στόχο, μέχρι να έρθει ο Μπογκντάνοβιτς στο 3ο λεπτό να βάλει μπροστά με 5-3 την Σερβία. Η αστοχία ήταν αυτή που διέκρινε την αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά με την Σερβία να έχει 0/5 τρίποντα και την Ιταλία 1/4. Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους μπροστά 7-5 και τις δύο ομάδες να ψάχνονται στο παρκέ. Το πρώτο ταιμ άουτ βρήκε την Ιταλία να προσπερνά με 10-9 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ιταλία βρήκε στόχο από την περιφέρεια προηγήθηκε με 13-9 στο 7ο λεπτό, ενώ οι Σέρβοι δεν είχαν καταφέρει σε επτά προσπάθειες από το τρίποντο να ευστοχήσουν κι έτσι ήταν μονόδρομος να ψηλώσουν το σχήμα τους με τον Μαριάνοβιτς. ΟΙ Σέρβοι συνέχισαν να κάνουν λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να κρατούν χαμηλά το σκορ και να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 15-14.

Ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τζεντίλε να σημειώνει δίποντο και μια βολή για το 18-14, η Σερβία απάντησε αμέσως για το 18-17 με τρίποντο του Γκούντουριτς για να καρφώσει εντυπωσιακά ο Τζεντίλε για το 20-17 κλείνοντας το πρώτο λεπτό στην δεύτερη περίοδο. Η Σερβία στο 12’ προσπέρασε με 25-20 έχοντας ένα σερί 8-0, όμως δεν είχε καταφέρει να δείξει ακόμη το πρόσωπο που είχε απέναντι στην Τουρκία. Η Σέρβοι ανέβασαν το σερί τους στο 10-0 ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με επτά πόντους στην αναμέτρηση με 27-20 στο 14’. Το πρώτο πεντάλεπτο στην δεύτερη περίοδο ολοκληρώθηκε με την Σερβία στο +9 (31-22). Στα επόμενα δύο λεπτά η Ιταλία βρήκε στόχο από μακριά μειώνοντας σε 33-27 στο 17’. Οι δύο ομάδες συνέχισαν πάντως να έχουν τραγικά ποσοστά από το τρίποντο με την Ιταλία να έχει 4/14 και την Σερβία 3/15. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Σερβία μπροστά με διψήφια διαφορά 45-32.

Πρώτος σκόρερ για την Σερβία ήταν ο Γιόκιτς με 11 πόντους, ενώ για την Ιταλία ο Μπελινέλι είχε σημειώσει 10 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Σερβία στα τρία πρώτα λεπτά να προηγείται με 50-36. Η Ιταλία έκλεινε καλά τον Μαριάνοβιτς, όμως η Σερβία είχε βρει ρυθμό από την περιφέρεια με τον Μπογκντάνοβιτς και στο 24’ η διαφορά ήταν στο +17 (56-39). Η διαφορά στο 26’ έφτασε για πρώτη φορά το +20 (59-39) με την Ιταλία να δείχνει πως έχει μεγάλο πρόβλημα επιθετικά, όπως και στο παιχνίδι με την Εθνική μας. Η Ιταλία με ένα ξέσπασμα και σερί 6-0 μείωσε στο 28’ σε 61-47 αναγκάζοντας τον Τζόρτζεβιτς να πάρει τάιμ άουτ βλέποντας τους παίκτες του να έχουν κατεβάσει ρυθμό. Μετά το τάιμ άουτ η Σερβία έτρεξε ένα σερί 5-0 ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +19 (66-47) και ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 69-49.

Το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε για την Σερβία όπου με τρίποντο του Μπιέλιτσα ανέβασε τη διαφορά στο +23 (72-49), ενώ με νέο τρίποντο του ίδιου στο 32’ η διαφορά έφτασε το +26 (75-49). Η Ιταλία μείωσε σε 75-51 για να  έρθει ζεστός ο Μπιέλιτσα με τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για το 78-51. Στο 35’ η διαφορά παρέμενε ψηλά με την Σερβία στο +27 (83-56). Η διαφορά έφτασε τους τριάντα πόντους στο 37’ (90-60) για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με την Σερβία να επικρατεί με 96-64.

Πρώτος σκόρερ για την Σερβία ο Γιόκιτς με 20 πόντους, ενώ για την Ιταλία ο Μπελινέλι σημείωσε 16.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-45, 49-69, 64-96

Last modified on Σάββατο, 17 Αυγούστου 2019 19:58