Τουρνουά Ακρόπολις:Ολική ανατροπή και τρίτη θέση για Τουρκία

Written by  Αυγ 18, 2019

Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε τα πολλά και παιδικά λάθη της Ιταλίας στην 4η περίοδο και από το -12 στο 32’ έφτασε στη νίκη με 72-70 κατακτώντας την 3η θέση στο Τουρνουά Ακρόπολις.

Η Τουρκία μπορεί να μπήκε καλά στην αναμέτρηση με την Ιταλία και να προηγήθηκε με 7-4, όμως από εκεί και πέρα έδειξε κούραση σε σχέση με τους Ιταλούς που με όπλο τα πολύ καλά ποσοστά από το δίποντο προσπέρασαν με 14-12 στο 8ο λεπτό και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 19-12. Εξαιρετικό το ποσοστό των Ιταλών στα δίποντα με 9/11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με τον Τζεντίλε να κάνει το 21-12. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια στο 12’ με τους Ιταλούς να είναι μπροστά με 24-13 και τον Τζεντίλε να έχει ήδη 11 πόντους. Η Τουρκία στα επόμενα τρία λεπτά ξύπνησε με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 9-0 μειώνοντας στο 15’ σε 24-22. Η Τουρκία μάλιστα προσπέρασε με 31-29 στο 17’ για να απαντήσει άμεσα ο Χάκετ φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσια 31-31. Μέσα σε ένα λεπτό η Τουρκία κατάφερε να πάρει και διαφορά πέντε πόντων 38-33 για να ολοκληρώσει το ημίχρονο μπροστά με 38-35.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Ιταλία στο 23’ να είναι μπροστά με 42-41. Η Ιταλία εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα της και την δυσκολία αντιμετώπισης μέσα στη ρακέτα από την Τουρκία με αποτέλεσμα να πάρει διψήφια διαφορά με 54-41 στο 26’, τρέχοντας σερί 19-3 σε έξι λεπτά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ιταλία μπροστά 61-48.

Η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό στο 32’ με την Ιταλία στο 64-52 και να δείχνει πως το παιχνίδι γέρνει πλέον προς αυτή. Κι ενώ όλα έδειχναν Ιταλία μέσα σε τρία λεπτά και με σερί 8-2 η Τουρκία επέστρεψε μειώνοντας σε 66-60. Στο 36’ ο Κορκμάζ μείωσε ακόμη περισσότερο σε 66-63 και η αναμέτρηση είχε γίνει από το πουθενά ντέρμπι αφού οι Ιταλοί είχαν την αίσθηση πω όλα τελειώσαν στο 32’. Δύo λεπτά πριν το τέλος η αναμέτρηση ήταν ισόπαλη 67-67. Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη η Τουρκία προσπέρασε με 70-68. Η Ιταλία πέταξε τη νίκη, πραγματοποιώντας μόνο λάθη στην τελευταία περίοδο και η Τουρκία έφτασε στη νίκη με 72-70 κατακτώντας την 3η θέση στο Ακρόπολις.

Πρώτος σκόρερ για την Τουρκία ο Οσμάν με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στην ανατροπή ο Ιλιασόβα με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Ιταλία ο Τζεντίλε σημείωσε 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-38, 48-61, 72-70