«Πτήση»… πρόκρισης στην Λετονία

Written by  Δεκ 18, 2019

Το Περιστέρι winmasters πέρασε από την πολύ δύσκολη έδρα της Ρίγα, επικρατώντας με 71-64 και έβαλε γερά θεμέλια για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά, ψάχνοντας να εντοπίσουν η μία τις αδυναμίες της άλλης, με το Περιστέρι να βρίσκει λύσεις στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, να δημιουργεί μια μικρή διαφορά (13-19) και να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 16-21.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 18-26 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου και, έκανε την ζωή της πιο εύκολη με την πιεστική της άμυνα, που της έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, κλείνοντας το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 30-44.

Κακό το θέαμα στο τρίτο δεκάλεπτο με την Ρίγα να πιέζει και να μειώνει σε 39-48, ενώ συνέχισε να προσπαθεί για την ανατροπή, πλησιάζοντας ακόμα και στους 6  (46-52), με το Περιστέρι να διατηρεί το προβάδισμά του και να κλείνει το δεκάλεπτο με 46-54.

Το Περιστέρι έφτασε πολύ γρήγορα το +13 (46-59) και προς στιγμήν φάνηκε να έχει πάρει προβάδισμα νίκης, αλλά η Ρίγα μείωσε άμεσα σε 52-59 και προσωρινά έκρουσε το καμπανάκι του… κινδύνου για την ελληνική ομάδα.

Παρ’ όλα αυτά, το Περιστέρι δεν πτοήθηκε, κράτησε το προβάδισμά του και έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη με 71-64.

Ο Γιάνικ Μορέιρα έκανε και πάλι μεγάλο παιχνίδι και double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γουίλ Χάτσερ είχε επίσης 15 πόντους με 4 ασίστ.

Από την Ρίγα, ο Λέστερ Μέρφορντ είχε 14 πόντους με 7 ασίστ, ο Αρτούρς Κούρουκς 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Γιάνις Μπλουμς 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-44, 46-54, 64-71