Πρωτιά με νίκη και διαφορά για την ΑΕΚ

Written by  Δεκ 18, 2019

Με τρομερή επίδοση στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ, όχι μόνο κατάφερε να πάρει την νίκη επί της Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 91-78, αλλά κάλυψε και την διαφορά των 7 πόντων της ήττας της στον πρώτο γύρο, ανεβαίνοντας στην κορυφή του Β’ Ομίλου του Basketball Champions League.

Η «Ένωση» δυσκολεύθηκε πολύ για τρία δεκάλεπτα, όμως, στο τέλος κατάφερε να βγάλει ποιότητα, ενέργεια και πάθος για να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη που πανηγυρίστηκε από τους φιλάθλους της, που δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα στις κερκίδες.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και την Χαποέλ να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (15-19), με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 7-0 για να περάσει μπροστά με 22-19 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 25-24.

Η «Ένωση» έδειξε καλύτερα στοιχεία στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 38-32, με την Χαποέλ με τη σειρά της να μειώνει στον πόντο (40-39) και το ημίχρονο να κλείνει με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 47-43.

Το ίδιο αγωνιώδες ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σε όλη τη διάρκειά του, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να κλείνουν την περίοδο με την ΑΕΚ να προηγείται με 68-66, με τα φαινόμενα να δείχνουν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Η «Ένωση», ωστόσο, απέδειξε πως ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει την ευκαιρία της να πάει χαμένη, προηγήθηκε νωρίς με 78-70 και ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο, κυριαρχώντας στο παρκέ σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +15 (88-73), με το τελικό 91-78 να της χαρίζει τόσο τη νίκη, όσο και την διαφορά στην μάχη για τη πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έκανε μεγάλο παιχνίδι με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Νίκος Γκίκας τελείωσε με 10 πόντους και 5 ασίστ.

Για την Χαποέλ, ο ΤαΣόν Τόμας είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σουλεϊμάν Μπραμλόχ είχε 12 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Τζέημς Φελντείν πρόσθεσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-43, 68-66, 91-78