Με φόρα από το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ ξανά για πρόκριση

Written by  Ιαν 07, 2020

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με… φόρα από την νίκη του στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον συμπολίτη του Άρη και, πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Νεπτούνας Κλαϊπέντα με 86-80, ανανεώνοντας τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Fiba Champions League.

Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη είχαν καθαρό μυαλό και μπόλικη ενέργεια και, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -7 στο 36’ βρήκαν τα αποθέματα να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στην σημαντική νίκη, που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 12-16 και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με οριακή διαφορά για το 20-21.

Η ελληνική ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, μένοντας σταθερά μπροστά, παίρνοντας προβάδισμα με 27-32, ενώ παίζοντας πολύ καλή άμυνα, έφτασε και το +7 (33-40) κλείνοντας το ημίχρονο με 42-47.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά μεν καλά και με σερί 5-0 να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (42-52), αλλά στη συνέχεια να χάνει την αμυντική του προσήλωση, αλλά και την επαφή με το καλάθι και την Νεπτούνας να απαντά αρχικά με σερί 8-0 για να μειώσει στο καλάθι (50-52), να περνά για πρώτη φορά μπροστά με 55-54 και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 64-60.

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όταν η Νεπτούνας έφτασε το +11 (75-64) και έγινε το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, ενώ έφτασε στο 36’ να προηγείται με 77-70 και να δείχνει ικανή να πάρει τη νίκη.

Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 7-0 για να ισοφαρίσει σε 77-77 μέσα σε ένα δίλεπτο, ενώ δέχθηκε το τελευταίο καλάθι από τους γηπεδούχους 02:49 πριν τη λήξη για το 80-77.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κράτησε ανέπαφο το καλάθι του και με σερί 7-0 στα τελευταία λεπτά, πήρε την σημαντική νίκη με 80-86.

Ο Άνταμ Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 18 πόντους, ο Άαρον Μπεστ είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Αντουέιν Γουίγκινς σημείωσε 13 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Μπόμπι Μπράουν είχε 11 πόντους, ενώ ο Ζέιν Νόουλς σημείωσε μόλις 3 πόνους, αλλά μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Για την Νεπτούνας, ο Ντελβίντας Γκαϊλιους είχε 16 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Τόμας Ντελινικάιτις σημείωσε 15 πόντους με 3 ασίστ, ο Γκύτις Μασιούλις είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Ζυγκιμάντας Γιαναβίτσιους είχε 11 πόντους με 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86

Φωτό: championsleague.basketball