Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Written by  Ιαν 21, 2020

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Ιταλία, είχε την τύχη στα χέρια του, αλλά στο τέλος την κλώτσησε, με τον Τάιλερ Στόουν να τον… «σκοτώνει» την εκπνοή της αναμέτρησης με την Μπρίντιζι, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 93-91, κάτι που σημαίνει και τον μαθηματικό αποκλεισμό του «Δικεφάλου του Βορρά» από την συνέχεια του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα έφτασε μια ανάσα από την νίκη που θα την κρατούσαν ζωντανή για τη συνέχεια, αλλά οι δυο χαμένες βολές του Μπόμπι Μπράουν στα 11,2’’ και το μεγάλο τρίποντο του Στόουν στα 1,2’’, έβαλαν τέλος στην φετινή ευρωπαϊκή προοπτική της.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 5-10 μόλις στο 2’, ενώ δεν δυσκολεύθηκε να διατηρεί το προβάδισμά του στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμα και το +11 (15-26), ολοκληρώνοντας ελπιδοφόρα την περίοδο με προβάδισμα 20-31.

Η Μπρίντιζι προσπάθησε να μειώσει (30-35) και να πλησιάζει ακόμα και στους 3 (40-43), με την ελληνική ομάδα να διατηρεί τον έλεγχο της αναμέτρησης, να είναι ιδιαίτερα παραγωγική στην επίθεση και να μένει μπροστά μέχρι το ημίχρονο, που την βρήκε να προηγείται με 45-53.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε σταθερά μπροστά μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, όταν η Μπρίντιζι μείωσε αρχικά στο καλάθι (57-59), ενώ πέρασε μπροστά έπειτα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με 70-68, με την λήξη της περιόδου να την βρίσκει στο 73-71.

Η τελευταία περίοδος κινήθηκε στην… κόψη του ξυραφιού, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος και τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα 88-91 με τρίποντο του Σμιθ στα 24’’.

Ο Μπανκς με 2/2 βολές μείωσε πολύ γρήγορα για την ιταλική ομάδα στα 20’’ σε 90-91 και ο Μπόμπι Μπράουν πήγε στην γραμμή των βολών με 11,2’’ να απομένουν.

Ο συνήθως εύστοχος Αμερικανός, πέταξε και τις δυο βολές του στα σκουπίδια, ο ΠΑΟΚ έπαιξε κακή άμυνα στον χρόνο που απέμεινε, με τον Στόουν να σημειώνει το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του, σημαίνοντας και τον μαθηματικό αποκλεισμό του «Δικεφάλου του Βορρά».

Ο Σάνον Σόρτερ ήταν κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ με 26 πόντους (4/9 τρίποντα), ο Άνταμ Σμιθ σημείωσε 15 πόντους (4/6 τρίποντα), ο Μπόμπι Μπράουν είχε επίσης 15 πόντους, αλλά ήταν ο μοιραίος στο τέλος, ενώ ο Άαρον Μπεστ είχε 14 πόντους με 6 ριμπαουντ.

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Τάιλερ Στόουν ολοκλήρωσε με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τζον Μπράουν είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Άντριαν Μπανκς είχε 14 πόντους με 4 ασίστ και ο Αλεσάντρο Ζανέλι 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91

Φωτό: championsleague.basketball