Έβγαλε την… υποχρέωση και κοιτάει το πρωτάθλημα

Written by  Ιαν 29, 2020

Απελευθερωμένος από το άγχος της πρόκρισης, αφού είχε ήδη αποκλειστεί, αλλά και αποφασισμένος να καρπωθεί την ευκαιρία να προετοιμαστεί για τα κρίσιμα ματς του πρωταθλήματος, που θα κρίνουν την παραμονή του, ο ΠΑΟΚ άντεξε όσο μπορούσε γνωρίζοντας την ήττα με 86-76 από την Σαραγόσα, που εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του BCL.

Οι ισπανοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 19-7, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να μειώσει την διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε 23-18.

Ένα γρήγορο σερί 5-0 των γηπεδούχων έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-18), όμως, ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του, κυκλοφόρησε με υπομονή τη μπάλα και με σερί 11-0, όχι μόνο επέστρεψε, αλλά προηγήθηκε και με 33-35, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε ξανά την Σαραγόσα να προηγείται με 45-42.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκ νέου αμυντικά προβλήματα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν και πάλι στο +10 (56-46), ενώ έφτασαν και το +14 (65-51), πριν η ελληνική ομάδα μειώσει στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 68-59.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για να επιτρέψουν στους παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη να πλησιάσουν, εκτόξευσαν πολύ γρήγορα την διαφορά στους 16 πόντους (82-66) και εξασφάλισαν την νίκη, ρίχνοντας, στη συνέχεια τον ρυθμό, μέχρι να έρθει το τελικό 86-76.

Ο Ζήσης Σαρικόπουλος είχε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπόμπι Μπράουν να έχει επίσης 14 πόντους και τον Άνταμ Σμιθ να προσθέτει 11 πόντους, ενώ για την Σαραγόσα, Ο Νίκολας Μπρουσίνο είχε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Ντι Τζέι Σίλι 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τζόναθαν Μπαρέιρο με τον Ντίλαν Ένις είχαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76