Με πλεονέκτημα στους «16» η ΑΕΚ

Written by  Φεβ 05, 2020

Με πολύ καλή εμφάνιση και ωραίο μπάσκετ, η ΑΕΚ επικράτησε της Ανβίλ με 83-72 και κατέκτησε την 2η θέση στον Β’ όμιλο και θα μπει με πλεονέκτημα έδρας στους «16» του Basketball Champions League.

Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, αφού μετά το πρώτο πεντάλεπτο, βρέθηκε να κυνηγά το σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 13-20, όμως, κατάφερε να μειώσει με τρίποντα του Ματσιούλις σε 19-20 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Η Ανβίλ εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, παίρνοντας και πάλι διαφορά 7 πόντων (28-35), όμως, η ΑΕΚ με τρομερή άμυνα, εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια και έναν εξαιρετικό Ρογκαβόπουλο, ο οποίος έδειξε πολλά στοιχεία από το πλούσιο ταλέντο του, έκανε ξανά την ανατροπή, έφτασε το +7 (44-37) και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 44-38.

Έχοντας βρει ρυθμό, η ΑΕΚ ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (55-43), έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, έχοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη (65-54).

Με τα χέρια λυμένα, η «Ένωση» ευχαριστήθηκε την τελευταία περίοδο, έφτασε ακόμα και το +20 (75-55) και έφτασε σε μια άνετη νίκη με το τελικό 83-72, που της χαρίζει την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 15 πόντους με 4/6 τρίποντα άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, ο Λινος Χρυσικόπουλος είχε επίσης 15 πόντους, ο Κέντρικ Ρέι σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γιόνας Ματσιούλις είχε επίσης 14 πόντους, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης σημείωσε 8 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Από την Ανβίλ, ο Σον Τζόουνς έκανε φοβερό παιχνίδι με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ρίκι Λέντο σημείωσε 18 πόντους και ο Μακένζι Μουρ σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72

Φωτό: championsleague.basketball