ΕΣΚΑ Γυναικών: Back to back κυπελλούχος ο Άρης Χολαργού

Written by  Φεβ 27, 2020

Το Κύπελλο της ΕΣΚΑ Γυναικών κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά ο Άρης Χολαργού που επικράτησε με 55-31 του Αγίου Θωμά στον τελικό της διοργάνωσης.

Η τυπικά φιλοξενούμενη και κάτοχος του τίτλου ομάδα του Άρη Χολαργού, ήταν αυτή που προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελικού. Το σύνολο του Νίκου Βερροιόπουλου, διατηρώντας τον έλεγχο, έφτασε στο 16-6, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η εικόνα δεν άλλαξε ατη δεύτερη περίοδο, με τον Άρη Χολαργού να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 28-16.

Νευρικό και χωρίς σκορ το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Άγιος Θωμάς με εύστοχες βολές μείωσε σε 28-18 στο 7:05 του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Άρης Χολαργού σκόραρε στο 4:57, για το 30-18 στον αγώνα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-23 και το συν 17 για τον Άρη Χολαργού. Η ανωτερότητα του κατόχου του τίτλου Άρη ήταν αδιαμφισβήτητη, το τελικό 55-31 ήρθε φυσιολογικά, με την ομάδα του Χολαργού να στέφεται για δεύτερη διαδοχική χρονιά Κυπελλούχος στην ΕΣΚΑ Γυναικών.