Στα Χανιά το ντέρμπι με ΠΑΣ Γιάννινα

Written by  Απρ 07, 2021
Χανιά και ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξαν την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, με την ομάδα των Ιωαννίνων να φεύγει από την Κρήτη με το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησε με 68-66.
Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα προηγούμενη με βραχεία κεφαλή, 18-17. Στην έναρξη της δευτερης περιόδου ένα σερί 9-0 του συνόλου του Νίκου Δουβίτσα ανέβασε τη διαφορά στο +10, για το 27-17. Η απάντηση των Χανίων άμεση καθώς μείωσαν σε 22-27. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες στο ημίχρονο με 35-32. Με την έναρξη του δεύτερου μισού της αναμέτρησης τα Χανιά ανέκτησαν το προβάδισμα (39-38), για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες. Με το σκορ στο 42-42, οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 51-42. Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τη σκυτάλη και έκανε το δικό του 6-0. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τα Χανιά στη θέση του οδηγού με το ταμπλό να γράφει 51-48. Η ομάδα του Λευτέρη Θεοδωράκη διατήρησε τον έλεγχο στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, έφτασε στη νίκη με 68-66 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς σε 7 αναμετρήσεις. Ντράμποντ με 13 πόντους, Μπιν και Λίτσι με 11 ήταν οι πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες ενώ για τον ΠΑΣ Γιάννινα η Μπράουν σημείωσε 27 και η Βιντσιλαίου 19.

ΟΑ Χανίων-ΠΑΣ Γιάννινα 68-66
Διαιτητές: Μπούκας-Παπαδόπουλος Χ.-Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 17-18, 32-35, 51-48, 68-66
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκρακη, Μπιν 11, Θεοδώρου 7, Ψυχογιού 4(1), Παπαδάκη, Λίτσι 11(1), Ντράμοντ 13(1), Τζάκσον 22.
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 3, Σαρηγιαννίδου 8, Ντάλλα, Κατσαμούρη, Γκρέις 9(1), Μπράουν 27(3), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 19.