ΕΦΑΟΖ εξάδας

Written by  Απρ 14, 2021

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο ΕΦΑΟΖ πήρε τη νίκη κόντρα στην Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 44-40 και έφτασε τις τέσσερις στη διοργάνωση, "κλειδώνοντας" την έκτη θέση του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο και νευρικό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδας να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΕΦΑΟΖ να έχει το προβάδισμα με 14-12. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο και με το επιμέρους 10-9, το ημίχρονο τελείωσε με τις γηπεδούχες μπροστά με 24-21. Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια το σύνολο της Στέλλας Καλτσίδου εμφανίστηκε πιο αποφασισμένο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχες διαφύλαξαν το προβάδισμα τους και με το τελικό 44-40, πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους, σε οκτώ αναμετρήσεις, στο πρωτάθλημα, έφτασαν τους 12 βαθμούς και "κλείδωσαν" την έκτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 44-40
Διαιτητές: Φραγκούλη-Ζιώγας-Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 14-12,24-21, 39-30, 44-40
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη 1, Βαμβακά 3, Ζουρνή 14, Κεσσέ 1, Στεφανίδου 13(4), Μυλωνάκη 10, Θεοδωρομανωλάκη 2.
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Τζανετάτου 6(2), Καρακασίδου 13(1), Γεροστεργίου 2, Μιχάλκο 5, Τσανακλίεβα 5, Γκριτζά 9.