Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι

Written by  Απρ 24, 2021

Για τη 2η αγωνιστική του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, ο ΠΑΟΚ, φιλοξένησε, στη Θεσσαλονίκη, τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με 70-63 και να συνεχίζει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νευρικό και άστοχο το ξεκίνημα του αγώνα, με διαδοχικές ισοπαλίες και το προβάδισμα να αλλάζει κατοχή.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 14-12. Με ένα σερί 5-0, στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά, για πρώτη φορά, στο +7 (12-19). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-21, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν αμέσως και με τρίποντο της Σταμάτη να διαμορφώνεται το 19-24, λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου. Στο 4:38, με καλάθι της Σπυριδοπούλου, η διαφορά ανέβηκε στο +9 για πρώτη φορά (19-28). Οι γηπεδούχες βρήκαν λύσεις και με την Ακλ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, μείωσαν σε 26-30, 2:19 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 28-34. Στο δεύτερο μισό ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά και με ένα γρήγορο σερί 6-0  έφερε το παιχνίδι στα ίσα (34-34), για να προηγηθεί λίγο αργότερα με 40-38, πριν τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.  Νέο τρίποντο της Σταμάτη (που είχε 3/4 μέχρι εκείνο το σημείο) έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 42-40. Δυναμικό το παιχνίδι στη συνέχεια, με συνεχείς εναλλαγές και  την περίοδο να ολοκληρώνεται 52-47 για τον Ολυμπιακό. Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός, παρ όλες τις αυξομειώσεις της διαφοράς, διατήρησε τον έλεγχο και με το τελικό 70-63 πήρε τη νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 63-70
Διαιτητές: Παγώνης-Παζώλης-Μπουγλός Π.
Δεκάλεπτα: 12-14, 28-34, 47-52, 63-70
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 14, Μάγιο 10(1), Κιλαζίδου 4, Σύρρα 8(1), Τόλη Ε., Λέξα 4, Καρλάφτη 11(2), Μάντεν 12.
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 11(1), Σταμάτη 11(3), Αλεξανδρή 5(1), Σπυριδοπούλου 8, Φοντέιν 7(1), Νικολοπούλου 2, Κούκη, Κόστοβιτς 16, Ντέιβις 10.