Ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Written by  Σεπ 28, 2021
Την ήττα με 58-62 γνώρισε ο ΠΑΟΚ, από την Elazig Il Özel Idare, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, για τα προκριματικά του Eurocup Γυναικών, ωστόσο "μαζεύοντας" τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση. Ο αγώνας όπως και ο δεύτερος, πραγματοποιήθηκε στην Τουρκία, μετά από συμφωνία των δύο ομάδων.

Η Τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα από τη αρχή και ήταν μπροστά με +10 (23-13) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ταμπλό έγραφε 27-43, για την τυπικά φιλοξενούμενη Elazig Il Özel Idare. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και με το επιμέρους 17-10 του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε τη διαφορά για να φτάσει στο τελικό 58-62. Πλέον όλα θα κριθούν στη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων που είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη (30/9). Παυλοπούλου και Στάνλει για τον ΠΑΟΚ σημείωσαν από 16 πόντους ενώ η Καρλάφτη πρόσθεσε 10. Από την πλευρά των νικητών η Μόργκαν σημείωσε 20 πόντους και η Ραζέβα 16.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 27-43, 44-53, 58-62

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Κεραμιδάς): Χαιριστανίδου 4, Χόλιβεϊ 9, Καρλάφτη 10(2), Παυλοπούλου 16(1), Στάνλεϊ 16, Κατσαμούρη, Κιλαζίδου, Μακιτάλο 3(1), Στεφανάκη, Στοΐλκοβιτς 2, Τόλη