Μεγάλο διπλό πρόκρισης για Ολυμπιακό

Written by  Δεκ 15, 2021

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Eurocup Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός. Μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε στη Ρωσία της Ενισέι με 85-70 και απέκτησε πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει στις 22 Δεκεμβρίου στο ΣΕΦ.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα (27-20, 10’), κάτι το οποίο διατήρησε έχοντας για μεγάλη πρωταγωνίστρια την Μισέλ Πλουφ που τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, μάλιστα, η ελληνική ομάδα διεύρυνε τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη με 85-70 και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Μπίγιεντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ματουσζεβσκα (Πολωνία), Μιλίσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Δεκάλεπτα: 20-27, 38-46, 55-63, 70-85

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 29(3), Σταμολάμπρου 5(1), Σταμάτη 5(1), Νικολοπούλου 10(2), Βίτολα 15(2), Αλεξανδρή 1, Δίελα 2, Χάμπλιν 4, Τόλφρι 14(4).