Πανηγυρική πρόκριση

Written by  Ιαν 19, 2022

Πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός. Επικράτησε στην Άγκυρα με 87-68 της Νεσίμπε Αϊντίν, ανέτρεψε την ήττα με 83-79 στο ΣΕΦ και πέρασε στους «8» της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα, επέβαλε με τον ρυθμό του και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε τη διαφορά στο +17 (28-11) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με τη Νεσίμπε Αϊντίν να μην μπορεί να βρει τρόπους αντίδρασης και μάλιστα ξέφυγε και με 24 πόντους (50-26, 16′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νεσίμπε Αϊντιν μείωσε σε 57-43 (στο 26.20), αλλά ο Ολυμπιακός αποκατέστησε αμέσως την τάξη κρατώντας τη διαφορά ασφαλείας, και με τη συμπλήρωση του 30λεπτου να είναι μπροστά με 66-48.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το μεγάλο προβάδισμα, έφτασε μάλιστα τη διαφορά στο +27 (80-51) για να κερδίσει τον αγώνα με 87-68 παίρνοντας τη μεγάλη νίκη πρόκριση.

Διαιτητές: Βελίκοβ (Βουλγαρία), Τσαβάρ (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Γιούρτσεβιτς (Κροατία)

Δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Δίελα, Φουράκη 2, Νικολοπούλου 7, Σύρρα, Βαμβακά. Χάμπλιν 6, Πλουφ 14, Σπυριδοπούλου 9(3), Σταμάτη 13(4), Σταμολάμπρου 10, Τόλφρι 13(3), Βίτολα 13.