Στον τελικό του Κυπέλλου η Ελευθερία Μοσχάτου

Written by  Απρ 08, 2022

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών πανηγύρισε η ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου,  που επικράτησε με 71-61 των Χανίων, στον πρώτο ημιτελικό του Final4.

Το παιχνίδι:

Το Μοσχάτο διαθέτοντας πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να βρίσκει απαντήσεις απέναντι στα μαχητικά Χανιά, τα οποία πλήρωσαν κάποιες άστοχες επιλογές σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

Με ένα σερί 9-0 η Ελευθερία Μοσχάτου προηγήθηκε 9-3 (3΄33΄΄), με τα Χανιά να βγάζουν αντίδραση και να μένουν κοντά στο σκορ (13-10, 5΄44΄΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το εύστοχο δίποντο της Χάρις (21-18), ενώ είχαν προηγηθεί δύο εύστοχα τρίποντα από την Παπαδάκη για τα Χανιά και από την Φεράρι για το Μοσχάτο.

Με επί μέρους σκορ 7-1 η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε σημαντικό προβάδισμα με 28-19 (12΄21΄΄), όμως τα Χανιά βελτιώνοντας την αμυντική λειτουργία τους και ελέγχοντας καλύτερα τα ριμπάουντ μείωσαν σε 28-24 (15΄03΄΄). Το Μοσχάτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με σκορ 41-31 (18΄31΄΄), ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-33.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς τα Χανιά μπήκαν αποφασισμένα για την ανατροπή μειώνοντας σε 45-41 με τρίποντο της Παπαδάκη (22’07’’) και σε 47-43 (23΄23΄΄). Η Ελευθερία Μοσχάτου συνέχισε να βρίσκει λύσεις απέναντι στην πίεση που δέχονταν από την ομάδα της Κρήτης και ανέκτησε τη διψήφια διαφορά με τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη (57-45, 18΄31΄΄).

Με ένα σερί 8-0 τα Χανιά έβαλαν «φωτιά» στον αγώνα, καθώς ροκάνισαν την εις βάρος τους διαφορά και πλησίασαν στο σκορ με 57-55 (34΄04΄΄). Οι αθλήτριες του Μοσχάτου επέδειξαν παροιμιώδη ψυχραιμία και με ώριμες επιλογές ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα (64-59, 36΄58΄΄) και παρά το γεγονός ότι δεν δημιούργησαν ξανά διαφορά ασφαλείας, κατάφεραν να επικρατήσουν με το τελικό 71-61.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-33, 57-47, 71-61

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κωνσταντινίδου, Τσάνταλη

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 22, Νάτσκου, Φεράρι 3(1), Στεφανίδου, Σμιθ 14(1), Θεοδωρομανωλάκη 14(3), Τζέιμς 16(1), Τσέρου 2.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Σαλιάι 2, Πάλινς 12, Παπαδάκη 15(3), Τσιχλάκη, Οικονομάκη 4, Ντέλιτς 13(1), Φάρρου, Χάρις 14.